Yazılar

TUVALET EĞİTİMİ NASIL VERİLMELİDİR?

14 Temmuz 2015  |  0-6 YAŞ ÇOCUĞUNUN RUHSAL GELİŞİMİ  |  0 Yorum

Tuvalet eğitimi, uyanık ve uyur durumda iken barsak ve idrar kontrolünün kazanılmasıdır. Çiş ve kaka kontrolünün önemi, ebeveynlerin bu konuya verdikleri önem ile doğrudan ilişkilidir.

Bu işlevlerin kazanıldığı yaşlar farklı kültürlerin yanı sıra aynı kültürlerde de farklılıklar gösterir. Çocuğun hem fizyolojik hem de gelişim dönemi olarak hazır olmadığı bir dönemde, anne babaların istekleri doğrultusunda zorlayıcı bir şekilde tuvalet eğitimine başlanması olumsuz sonuçlar ortaya çıkaracaktır. Peki, ne zaman tuvalet eğitimine geçileceği nasıl anlaşılır? Çocuğun saatler süren kuru dönemlerinin olması, düzenli tuvalet alışkanlığının sağlanması, oturağa ilgi duyması, tuvalet ihtiyacını önceden hissetmesi, ıslak ve kirli olunca altının değiştirilmesini istemesi işaretlerini gördükten sonra tuvalet eğitimine başlanabilir.

Gelişim dönemi gereği çocuk, aşırı direnen ve tutturan bir davranış biçimi sergileyebilir. Çocuk artık anne babanın kontrol edemeyeceği bir beceri kazanmıştır. Bu zafer duygusunu anne babanın olumsuz tepkilerine rağmen yaşamak ister. Bu noktada çocukla inatlaşmak, baskı yapmak ve korkutmak olumsuz sonuçlar verecektir. Şiddetli tartışmalardan kaçınılmalıdır. Bu durum, uzun süren dışkı kaçırmaya, gece işemelerine ya da anne baba ve çocuk ilişkilerinin gerginleşmesine yol açabilir. Çocukla girişilen çatışmanın kazanılması neredeyse olanaksızdır. Anne babanın isteğinin dayatılması çocuğun gelişimini etkileyebilir ve utanç ile kuşku duygularını arttırabilir. Bu nedenle de tuvalet eğimi verirken sabırlı olunmalıdır. Ufak aksamalarda abartılı tepkiler verilmemeli, titiz bir kaygılılıkla davranılmamalıdır. Eğitimi oyunla veren ancak kararlı bir anne baba tutumunun çok yarar sağlayacağı bilinmelidir.

Çocuğu çiş ya da kakasının gelmiş olacağının varsayıldığı saatlerde tuvalete götürmek, bu işlemi uygun ve belirli aralıklarda yinelemek, tuvalet ortamını çocuğun hoşuna gidebilecek bir ortama dönüştürmek, çocuk haber verdiğinde ve çiş ya da kakasını tuvalete yaptığında ödüllendirmek, altına kaçırdığında bu tür kazaların olabileceğini belirterek abartılı tepkiler vermemek uygun olacaktır.

İdrar ve dışkı kontrolü ile çocuk kendini kontrol etme ve etken olma becerilerini kazanır. Aşırı kontrol edici ya da utandırıcı tuvalet eğitimi bu becerilerin gelişmesini engeller.


Yorumlar Bu yazıya henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!

Yorum Gönder
guvenlik