Yazılar

SALDIRGAN DAVRANIŞ GÖSTEREN OKUL ÖNCESİ DÖNEMDEKİ BİR ÇOCUĞA YAKLAŞIM NASIL OLMALIDIR?

14 Temmuz 2015  |  0-6 YAŞ ÇOCUĞUNUN RUHSAL GELİŞİMİ  |  0 Yorum

Saldırgan davranış, çocuğun bir kişiye ya da objeye karşı yaralayıcı ya da korkutucu şekilde yaptığı eylem olarak tanımlanmaktadır.

Çoğu çocukta 3 yaşından önce saldırgan davranışlar görülebilmektedir. Özellikle 2 yaşta bu davranışlar daha belirgin olabilmektedir. Bu durum çoğunlukla geçicidir.

1 yaşından önce bebeğin fiziksel gelişiminin henüz kısıtlı olması davranışlarını kısıtlamaktadır. 1 yaş civarında yürüme becerisinin kazanılması ile birlikte çocuk kendisine sınır konan alanlara girme ayrıcalığına sahip olur. Ancak bu sırada bazı engellemeler ile karşı karşıya kalır. Ebeveynlerinin istekleri ve engellemeleri, kendi isteklerinin yapılmasına izin vermediğinde bunu saldırgan davranışlar ile ortaya koyabilir. Sınırlarını, alanını genişletme çabası içindedir.

Burada anne babanın çocuklarını iyi bir şekilde gözlemesi önemlidir. Bu davranışların neler olduğunun, hangi durumlarda ortaya çıktığının, çocuğun duygusunun ne olduğunun ve nasıl yatışabildiğinin belirlenmesi gerekir. Bu soruların cevabını verebilecek düzeyde gözlemler yapıldığında çocuğu anlamak daha kolay olacaktır. Sonraki aşama, bunların çocuğa yorumlanması olmalıdır. Bu davranışı yaparken çocuğun hissettiği duygu, neden bu davranışta bulunduğu kendisine sözel olarak ifade edilebilir. Bu sayede çocuk kendi duygusunu anlama ve davranışlarını anlamlandırabilmeyi öğrenecektir. Saldırgan davranışlar ile kendisini ifade edemeyeceğini anlayacaktır. Anne ve babanın desteği ile de uygun ifade becerileri geliştirmeyi başaracaktır. Burada çocuğun davranışlarını ve duygularını anlayabilmek, destek ile uygun davranışları edinmesini sağlamak konusunda anne babaya önemli görevler düşmektedir.


Yorumlar Bu yazıya henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!

Yorum Gönder
guvenlik