Yazılar

OYUNUN ÇOCUĞUN GELİŞİMİNDEKİ ROLÜ NEDİR?

14 Temmuz 2015  |  0-6 YAŞ ÇOCUĞUNUN RUHSAL GELİŞİMİ  |  0 Yorum

Oyun çocuğun yaşamındaki en önemli araçlardan birisidir. Çocuk bebeklikten itibaren oyun oynamaya başlar. Tutma, kavrama gibi motor becerileri gelişen bir çocukta önce yumuşak, ses çıkaran, renkli, hareket eden nesneler oyun amaçlı kullanılmaya başlar. Çocuğun becerileri geliştikçe oyun şekli de değişmeye başlar. Giderek oyun süresi uzar, tek başına oyun oynayabilmeye başlar. Oyunlarının içeriğinde değişimler gözlenir. Önce –miş gibi (oyuncak fincandan çay içiyormuş, telefon ile konuşuyormuş, bebeğine mama yediriyormuş gibi) oyunları ortaya çıkar. Daha sonraları oyunlarının öyküsünü oluşturmaya başlar. Senaryoları olan oyunlar kurar, oyununa katılanlara roller verir.

            Çocuğun oyun oynayabilmesinde kullanılacak oyuncaklar önemlidir. Öncelikle alınacak oyuncakların çocuğun yaşına ve gelişim düzeyine uygun olması gerekir. Oyuncak alırken ebeveynlerin temel kaygısı hangi oyuncağı almanın daha iyi olacağı yönündedir. Genellikle de zekayı, bilişsel beceriyi geliştirici oyuncak alma telaşına girebilirler. Oyunun temel amacı zekanın gelişmesini sağlamak değildir. Daha önemlisi çocuğun coşkusal gelişimini sağlaması, duygu ve düşüncelerini yansıtabilmesi, eğlenebilmesi ve karşılıklı ilişki geliştirebilmesidir. Seçilecek oyuncakların da bu özelliklere sahip olması yeterli olacaktır.

Oyuncakların özellikleri kadar sayısı da önemlidir. Çocuklara her türlü oyuncak cezbedici gelebilir ve dönem özelliklerine bağlı olarak ısrarcı bir şekilde oyuncak talepleri olabilir. Çok fazla sayıda oyuncağın alınması, çocuğun nerede durması gerektiği konusunda kafasının karışmasına ve doyumsuz olmasına yol açabilir. Bu nedenle de uygun sayıda ve özellikte oyuncakların alınması, gerektiğinde oyuncak talebi konusunda çocuğa sınır konması yarar sağlayacaktır.

        Oyunun çocuğun gelişimindeki yararları;

Çocuğun enerjisini harcamasına ve rahatlamasına izin verir.

Çocuğun kendi duygularını ve başkasının duygularını fark etme yollarından biridir.

Çocuğun, oluşan durumlara hakimiyet kazanmasını sağlar.

Farkına varmayı, sınıflandırmayı, anlamayı ve duygularını belirtmeyi öğrenir.

Çocuğun bakım verenden ayrılma pratikleri yaptığı temel araçlardan biridir.

Çocuğun gelişiminin sonraki basamaklarında çok sayıda sosyal beceri kazanmasına yardım eder.

Gerçek ve gerçek olmayanın ayırt edilebilmesini sağlar.

Dil becerilerinin gelişmesini sağlar.

Liderlik ve organizasyon becerisi kazanmasına yardımcı olur.


Yorumlar Bu yazıya henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!

Yorum Gönder
guvenlik