Yazılar

KREŞE NE ZAMAN GÖNDERİLMELİDİR?

14 Temmuz 2015  |  0-6 YAŞ ÇOCUĞUNUN RUHSAL GELİŞİMİ  |  0 Yorum

KREŞE NE ZAMAN GÖNDERİLMELİDİR?

Büyüyen, giderek daha fazla beceri kazanan ve uygun bağlanmalar geliştirebilmiş bir çocuk, ebeveynleri ile daha az, diğer çocuklar ile daha fazla zaman geçirmek isteyecektir. Motor, dil ve sosyal alanda uygun becerilerin geliştiği, çocuğun kendini daha iyi ifade edebildiği, kurallara uyabildiği, erişkinlerle ve akranları ile kabul edilebilir ilişkiler kurabildiği 3 yaş dönemidir. Bu özellikler izlenerek çocuk için uygun zamanda kreşe başlatılabilir.

Kreşe başlama süreci her zaman sorunsuz ve kolay olmayacaktır. Öncelikle uygun zamanın seçilmesi önemlidir. Kardeş doğumu, göç, ebeveyn kaybı (ölüm ya da uzağa gitme) gibi çocuk için stres oluşturabilecek zamanlar kreşe başlama açısından uygun değildir.

Çocuk kreşe başlamadan önce zihinsel olarak bu sürece alışması gerekir. Bu konunun dile getirilmesi, kreşin nasıl bir yer olduğunun, neden oraya gideceğinin açıklanması, eğer mümkünse gidip kreşi görmesinin ve seçim yapabilmesinin sağlanması uyumunu kolaylaştıracaktır. İlk günlerde, çocuğun bakım veren kişilerden ayrılıp yeni bir ortama girmesi kaygıya yol açabilir. Kreşte yalnız kalmaya, sınıf ortamına girmeye direnç gösterebilir. Eğer çocuğun sıkıntıları çok yoğunsa bir süre anne ya da babanın kreşte beklemesi gerekebilir. Başlangıçta daha uzun sürelerle beklemek, çocuk alıştıkça süreyi kısaltmak, giderek kapıya yakın kısımda beklemek, en sonunda kreşe bırakıp geri dönmek şeklinde bir geçiş planlanabilir. Bu süreçte, anne babaların çocuğa onu bekleyeceğini söylemesi, çocuğa haber vermeden oradan ayrılmaması, bir süre sonra kreşten ayrılacaklarsa mutlaka gelip çocuğu alacaklarının teminatını vermesi gerekir.

Kreş ortamı, çocuğun akranları ile uygun ilişkiler kurabilmesine, paylaşmayı öğrenmesine, kuralları olan ortama uyum sağlama ve oyun oynama becerilerini geliştirebilmesine, motor, dil, sosyal ve bilişsel beceri düzeylerinin gelişmesine yardımcı olacaktır. Bu nedenle de her çocuk için önerilmektedir.

 

 


Yorumlar Bu yazıya henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!

Yorum Gönder
guvenlik